Duplicate Content – jak rozwiązać problem powielonych treści na stronie?

duplicate content

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego Twoja strona internetowa nie osiąga oczekiwanych wyników w wyszukiwarkach? Możliwe, że problem tkwi w zjawisku, które często umyka uwadze właścicieli stron – jest to duplikacja treści. W tym artykule odkryjemy, jak ten niepozorny błąd może wpłynąć na pozycjonowanie Twojej witryny, jakie są jego przyczyny oraz jak ich unikać, przedstawimy również pomocne narzędzia, dzięki którym sprawdzisz, czy  na Twojej stronie znajduje się duplikacja treści.

Czym jest duplicate content?

Duplicate content, czyli duplikacja treści na stronie internetowej polega na występowaniu tych samych treści w ramach jednej lub kilku witryn (mogą występować na różnych domenach lub na różnych podstronach jednej domeny). Jest to sytuacja, w której pojawiają się dokładnie takie same teksty, czyli zduplikowane. Dla wyszukiwarek Google, to powód do obniżenia pozycji witryny, ponieważ ich celem jest dostarczenie wartościowych, unikalnych treści w wynikach wyszukiwania.

Jak duplicate content wpływa na pozycjonowanie strony www?

Duplicate content może negatywnie wpłynąć na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Wyszukiwarki, takie jak Google, dążą do dostarczania wartościowych i unikalnych wyników dla swoich użytkowników. Kiedy na stronie internetowej występują powielone treści, wyszukiwarki mają trudności z określeniem, która wersja zawartości jest oryginalna i której powinny przyznać wyższą pozycję w wynikach.

W rezultacie, strony z duplicate content mogą być traktowane jako mniej wartościowe przez algorytmy wyszukiwarek, co prowadzi do obniżenia ich pozycji w wynikach wyszukiwania. W niektórych przypadkach, strony z powielonymi treściami mogą nawet zostać usunięte z indeksu wyszukiwarek.

Dlatego warto unikać duplicate content na swojej stronie internetowej, tworząc unikalne i wartościowe treści oraz stosując odpowiednie rozwiązania techniczne, takie jak tagi kanoniczne, przekierowania 301 czy optymalizacja struktury URL.

Duplicate content jak sprawdzić?

Aby efektywnie zdiagnozować i rozwiązać problem duplikacji treści, możesz skorzystać z popularnych narzędzi do sprawdzenia duplicate content:

  • Siteliner: analizuje treści na twojej stronie i wskazuje te, które są zduplikowane. Dodatkowo narzędzie to oferuje analizę strony pod względem jej szybkości ładowania czy obecności linków zewnętrznych. Wersja bezpłatna ma pewne ograniczenia (ilość analizowanych stron), natomiast wersja płatna oferuje pełną funkcjonalność.
  • Screaming frog może przeprowadzić zaawansowaną analizę struktury strony w tym między innymi analizę treści. Narzędzie to potrafi wskazać, które z podstron są zduplikowane, pozwala to na szybkie zlokalizowanie problematycznego miejsca.
  • Google Search Console,  choć nie jest to narzędzie dedykowane wyłącznie do sprawdzania duplikacji treści, może pomóc zdiagnozować, na których stronach się ona znajduje. Monitorując stan indeksowania strony, otrzymasz informacje o ewentualnych błędach i ostrzeżeniach dotyczących zduplikowanych treści.
  • Copyscape narzędzie to pozwala na sprawdzenie, czy twoje treści nie zostały skopiowane przez inne witryny. Wersja bezpłatna oferuje ograniczoną liczbę sprawdzanych stron, płatne konto daje możliwość korzystania z zaawansowanych funkcji, takie jak automatyczne monitorowanie czy porównywanie treści. 

Rodzaje duplikacji treści wewnętrzna i zewnętrzna

Wyróżniamy dwa główne typu duplikacji treści: wewnętrzną i zewnętrzną. Zrozumienie tych dwóch typów pomoże Ci lepiej zdiagnozować i wyeliminować problemy związane z duplikacją treści.

Wewnętrzna duplikacja treści: występuje, gdy te same lub bardzo podobne treści pojawiają się na dwóch różnych stronach w obrębie tej samej witryny np. umieszczenie tych samych treści na blogu i w sekcji FAQ.

Zewnętrzna duplikacja treści: ma miejsce wtedy, gdy te same lub bardzo podobne treści występują na różnych stronach internetowych, należących do innych właścicieli np. skopiowanie treści przez inne witryny bez zgody autora tzw. plagiat.

Jak uniknąć duplicate content?

Aby uniknąć problemów związanych z duplicate content oraz skutecznie je rozwiązywać, warto wdrożyć kilka sprawdzonych praktyk.

  • Twórz unikalne i wartościowe treści a także opisy produktów. Planując treści na swoją stronę internetową, zawsze dąż do tworzenia oryginalnych treści, które będą dostarczać wartościowych informacji użytkownikom i wyróżniać się na tle konkurencji. Unikaj kopiowania czy parafrazowania treści z innych witryn.
  • Popraw strukturę URL. Sprawdź, czy Twoja strona ma jednolita i czytelną strukturę URL, wyeliminuj parametry, które prowadzą do duplikacji treści i zastosuj przekierowania 301.
  • Użyj tagów kanonicznych. Użyj tagów rel=”canonical”, aby wskazać wyszukiwarkom oryginalne źródło treści. Dzięki temu unikniesz problemów z indeksacją.
  • Sprawdź swoją stronę za pomocą narzędzi do analizy duplicate content. W ten sposób będziesz na bieżąco z ewentualnymi problemami i będziesz mógł je rozwiązać.

Czy zawsze można uniknąć duplikacji treści?

Odpowiedź brzmi, nie. Chociaż zdecydowana większość przypadków duplikacji treści może negatywnie wpłynąć na pozycjonowanie Twojej strony internetowej, istnieją sytuacje, w których powielające się treści na stronie są nieuniknione.

Jeśli Twoja strona posiada różne wersje językowe lub regionalne, istnieje ryzyko, że niektóre treści będą się powielać. W takich przypadkach ważne jest stosowanie tagów hreflag, które informują wyszukiwarki o związku między wersjami językowymi.

W przypadku sklepów internetowych może się zdarzyć, że opisy niektórych produktów są bardzo podobne ze względu na ich zbliżone cechy. W takiej sytuacji warto dodać unikalne elementy do opisów, takie jak konkretne informacje o produkcie, jego zastosowaniu czy porównanie z innymi produktami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *