Jak poprawić szybkość pisania?

Kobieta pisząca na laptopie

Jedną z najczęściej wykonywanych czynności na komputerze jest pisanie na klawiaturze. Wykorzystuje się ją do rozmowy przez komunikator internetowy, do pisania e-maili czy do tworzenia wszelkiego rodzaju treści. Czynności te zajmują sporo czasu. Jak sprawić, by stały się one łatwiejsze i mniej czasochłonne? Jak poprawić szybkość pisania? Odpowiedź jest prosta – trzeba nauczyć się pisać na klawiaturze bezwzrokowo, wykorzystując do tego wszystkie palce.

Odpowiednia pozycja


Siedząc przed komputerem, należy zadbać o odpowiednią pozycję siedzenia. Kręgosłup podczas wielogodzinnej pracy narażony jest na nadwyrężenie, a nawet skrzywienie. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednio dopasowany fotel z możliwością regulacji wysokości i kąta nachylenia. Powinno się siedzieć w pozycji wyprostowanej, tak by wzrok sięgał nieco powyżej połowy monitora. Ręce podczas pisania na klawiaturze mogą się męczyć. Aby temu zapobiec, należy zapewnić im oparcie, zatem powinny one leżeć swobodnie na biurku. Nadgarstki muszą opierać się o blat, ale jeśli to nie zapewnia komfortu, warto pomyśleć o podkładkach – zapobiegnie to nie tylko przemęczeniu, ale także powikłaniom, np. powstaniu cieśni nadgarstka.


Odpowiedni sprzęt


Pracując na komputerze, niezwykle istotny jest wybór sprzętu i dobra klawiatura. Warto więc wybrać nowoczesną i ergonomiczną, która zapobiegnie męczeniu się dłoni. Powinna ona być nachylona pod odpowiednim kątem, a klawisze nie mogą być zbyt wysoko wysunięte, ponieważ pisanie jest wówczas niewygodne. Należy zatem wybrać klawiaturę o stosunkowo dużych i niskich klawiszach – znacznie ułatwi to pracę.


Technika


Można w końcu przejść do najistotniejszej rzeczy – do techniki pisania. To ona bowiem jest kluczem do szybkiego pisania. Podczas tej czynności należy wypracować sobie rytmikę, czyli swoje tempo pisania. Na początku nie będzie ono szybkie, z czasem jednak się to zmieni. Istotne jest, aby poszczególne klawisze wciskać z taką samą siłą, a odstępy pomiędzy poszczególnymi znakami powinny być równe. Do pisania należy używać wszystkich dziesięciu palców. Ich rozmieszczenie jest ważne – każdy palec odpowiada za inną literkę. Najmniejszy palec u lewej ręki wciska klawisze Q, A, Z; palec serdeczny W, S, X; palec środkowy E, D, C; wskazujący R, T, F, G, V, B; kciuk odpowiada za alt i spację.

Analogicznie sytuacja wygląda u prawej ręki, czyli kciuk wciska spację i prawy alt; palec wskazujący Y, U, H, J, N, M; palec środkowy I, K oraz przecinek i znak mniejszości; serdeczny O, L, kropkę i znak większości; najmniejszy palec P, dwukropek, średnik, pytajnik i linię łamaną. Aby szybko pisać, nie należy patrzeć na klawiaturę. Znacznym ułatwieniem są wypustki na klawiszach F i J, wyczuwalne pod palcami, bez konieczności spoglądania na klawiaturę. Wyznaczają one miejsce ułożenia palców wskazujących obu rąk, dzięki czemu wiadomo, gdzie należy umieścić dany palec. Po każdej napisanej literce palce powinny wracać na swoje miejsce. Ważne jest także to, by zapamiętać położenie liter na klawiaturze, znacznie przyspieszy to wykonywaną pracę. Należy także starać się nie popełniać błędów, ponieważ na dokonywanie korekt traci się mnóstwo czasu.


Wytrwałość, cierpliwość i zaangażowanie


Oprócz dobrego sprzętu, odpowiedniej pozycji przed komputerem i samej techniki pisania, niezwykle ważne jest własne zaangażowanie i regularne ćwiczenie. Bez nauki nie będzie efektów. Nie należy też poddawać się, chociaż początki mogą być trudne. Zatem warto cierpliwie i wytrwale dążyć do postawionego przed sobą celu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *